News

08
Styczeń 2015

Tomek Janiak z nowatorskim pomysłem na Skimboard Hydrofoil

janiak 900x300 px

Od dłuższego już czasu jestem zachwycony możliwościami które dają hydroskrzydła oraz różne ich kształty i konfiguracje. W załączonym filmie przedstawiam koncepcję połączenia skimboard’u  z hydroskrzydłem typu freeride, które dzięki swemu kształtowi (delta) znakomicie nadaje się do pływania i wykonywania manewrów na małej prędkości, jest również doskonałe do nauki. Ciężar zestawu (skim + skrzydło) to zaledwie 4,5 kg, a dzięki niewielkim wymiarom skima (NOBILE 130 x 55 cm) oraz opcji rozłożenia skrzydła, uzyskujemy znaczne ułatwienie logistyczne, mobilność.

janiak3

W przedstawionym materiale, na początku, przy średniej prędkości wiatru 12 węzłów byłem w stanie pływać lewo, prawo (freeride), używając latawca o powierzchni 11m. W momencie w którym prędkość  spadła do około 7, 8 węzłów, używając tego samego latawca, znakomicie bawiłem się na dokręconym do skima, hydroskrzydle. Przygotowanie tego zestawu zajęło mi raptem 5 min. Podsumowując - dysponując  skimboardem, hydroskrzydłem oraz trzema latawcami w rozmiarach np.: 13,9,7m, jesteśmy w stanie bawić się na kajcie w bardzo szerokim spectrum wiatru, tj. od około 7 do 40 węzłów (w zależnośći oczywiście od umiejętności i ciążaru rajdera). Możemy pływać lewo, prawo, możemy uprawiać strapless freestyle, możemy w końcu dokręcić skrzydło i cieszyć się wrażeniem lewitacji przy 7 węzłach. Oczywiście istnieje jeszcze opcja wykorzystania skima do pierwotnych celów, czyli ślizgania się po większych kałużach.  Niektóre skrzydła mają możliwość wymiany przedniej lotki na rejsową dzięki czemu możemy próbować swoich sił ścigając się w regatach.

FKC_Jastarnia_2014_FP17609

WW ujęcia zostały nagrane w Soma Bay (Egipt) podczas grudniowych szkoleń, warsztatów oraz testów hydroskrzydeł. Mam nadzieję, iż tą oraz podobnymi publikacjami uda mi się niektórych z Was przekonać do spróbowania swoich sił na tym wynalazku oraz odkrycia nowego wymiaru w kitesurfingu. Nauka oraz pływanie na foil’u nie jest takie trudne jak się na pierwszy rzut oka wydaje, a doznania są niezapomniane. Polecam!!

Skimboard Hydrofoil from Karolina Wolinska on Vimeo.

Tomek Janiak

BLUEMEDIA.pl
RRD.it
ABCSURF.pl
N+1.pl
bracuru foilboards

 

Tagged with: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
Shared

Komentarze