KRYNICA MORSKA

22
Czerwiec 2018

Poznaj białe plaże Krynicy Morskiej!

KrynicaTop

Jak rozpoczęcie wakacji to tylko w Krynicy Morskiej!

W tym roku po raz pierwszy spotykamy się na nowym kite spocie, jakim jest Plaża Biała w Krynicy. Kurort, położony na Mierzei Wiślanej, to znakomita alternatywa dla coraz bardziej zatłoczonego Półwyspu Helskiego. Krynica Morska przyciąga pięknymi plażami z białym piaskiem, nowoczesną architekturą oraz spokojną atmosferą sprzyjającą wypoczynkowi. W ostatnich latach powstało tu także kilka baz kite i wind surfingowych!

Miejscowość oferuje bardzo dobre warunki wiatrowe, które przyciągają kitesurferów z całej Polski. Wszyscy Ci, którzy szukają spokojnych i niezatłoczonych spotów do pływania, znajdą tam miejsce dla siebie.

Tegoroczny Aztorin Kite Challenge gościć będzie właśnie w Krynicy Morskiej, w otoczeniu pięknych, białych plaż. W pierwszy weekend wakacji na nowy spot przyjadą najlepsi Polscy i zagraniczni zawodnicy, którzy będą rywalizować w trzech konkurencjach: Freestyle, Twin Tip Racing oraz Kite Foil.

Pod szyldem zawodów sportowych będzie działać VIP-owska Szkółka Kitesurfingowa. Do Krynicy przyjadą ćwiczyć kitesurfing znany aktor serialowy Michał Mikołajczak, który pierwsze kroki w kitesurfingu stawiał pod okiem wybitnego zawodnika i zapalonego sportowca, wielokrotnego mistrza Polski, Victora Borsuka. Natomiast pierwsze lekcje klitesurfingu będzie brał znany model i zdobywca tytułu Mister Polski 2014 r. – Rafał Maślak.

Wszystkich plażowiczów serdecznie zapraszamy w dniach 23 – 25 czerwca do oglądania zmagań pucharowych najlepszych kitesurferów na plażę Białą- wejście nr 27 w Krynicy Morskiej.

Krynica Morska – kiedyś i dzisiaj

Prawa miejskie uzyskała w kwietniu 1991 roku. Liczy około 1,3 tysiąca mieszkańców, jednak w letnie miesiące przebywa w niej od 25 do 30 tysięcy osób. Turystów przyciąga klimat i czyste, obfitujące w jod powietrze. Atrakcją są długie, piaszczyste plaże z miłym dla stóp piaskiem, wysokie, białe wzniesienia wydmowe. W Krynicy panują idealne warunki do żeglarstwa. Bogate w ryby, wody Zalewu Wiślanego przyciągają żeglarzy. Piękne, gęste lasy, obfitują w różne gatunki roślin i zwierząt. Krynica Morska w całości jest Parkiem Krajobrazowym. W Krynicy Morskiej, każdy stosownie do nastroju znajdzie przestrzeń do wypoczynku w samotności, do zagubienia się w tłumie, do rozrywki w gronie przyjaciół, ale i do spotkania z bogactwem form życia przyrody. Z najwyższej wydmy tj. Wielbłądziego Garbu (48,5 m n.p.m.) obejrzymy z jednej strony wody Bałtyku, z drugiej Zalewu Wiślanego, którego horyzont zamykają Wzgórza Wysoczyzny Elbląskiej z Katedrą Fromborską. Niezapomniane chwile można przeżyć pośród 150 letnich drzew w Rezerwacie Buków, pomiędzy którymi spotkać można daniele, lisy, dziki, jenoty oraz niezliczoną ilość ptactwa. Należy również zobaczyć starą zabudowę miasta, pochodzącą z początku XX wieku, stanowiącą zespół zabytkowych willi i pensjonatów, oraz latarnię morską jedną z niewielu na Wybrzeżu, która została udostępniona zwiedzającym.

Krynica Morska stara się o statut uzdrowiska dzięki obecności wód mineralnych chlorkowo – siarczanowo – magnezowo – sodowych, bromkowych, jodkowych, borowych, hipotermalnych, idealnie nadających się do celów leczniczych i rekreacyjnych. Na odwiedzających Krynicę Morską gości czekają miejsca w hotelach, pensjonatach, ośrodkach wypoczynkowych i kwaterach prywatnych, a także na polach namiotowych i campingowych. „Mamy już świadectwo klimatyczne, potwierdzające walor leczniczy naszego klimatu, oraz świadectwo wodne”, mówi Krzysztof Swat, Burmistrz Krynicy Morskiej. – „Po uzyskaniu kompletu dokumentów, będziemy chcieli złożyć stosowny wniosek do ministerstwa. Przy wsparciu zewnętrznych środków planujemy zbudować park zdrojowy i uruchomić eksploatację solanek. W najbliższym czasie powstanie ścieżka rowerowa wzdłuż wybrzeża Bałtyku, która będzie się ciągnęła przez całą Mierzeję Wiślaną, od Mikoszewa, aż do Piasków. Nowa trasa przystosowana będzie do potrzeb rowerzystów oraz osób, które uprawiają nordic walking i narciarstwo biegowe. Częścią powyższej ścieżki będzie promenada nadmorska, która, mam nadzieję, stanie się ulubionym miejscem miłośników spacerów. Zimą sam Zalew Wiślany jest ciekawym miejscem dla osób uprawiających snowkiting i kitesurfing. Gmina chciałaby udostępnić turystom tereny nad Zalewem, poprowadzić ścieżki rowerowe i spacerowe po wałach przeciwpowodziowych, a także zmodernizować pomosty dla wędkarzy. Pragniemy, aby na Zalew Wiślany i do Krynicy powróciły duże imprezy żeglarskie rangi pucharu Polski, mistrzostw Polski, a może i imprezy międzynarodowe. Ponadto Krynica Morska mogłaby stać się doskonałym miejscem, w którym organizowane byłyby obozy kondycyjne. Od kilku lat w Krynicy organizowane są tzw. ptasie pikniki. Przyjeżdżają też do nas turyści, i ornitolodzy którzy obserwują przeloty ptaków”.

Burmistrz liczy, że z czasem sytuacja w Rosji i stosunki między Polską a Rosją zmienią się na tyle, że dwustronne rozmowy pozwolą na otwarcie pieszo-rowerowego przejścia granicznego w Piaskach.

Krynica Morska położona jest w bardzo dobrym punkcie komunikacyjnym: z dala od zgiełku i gwaru, a jednak łatwo dostępna dla turystów. Można tu dojechać drogą lądową z Gdańska 79 km, Elbląga 61 km, Warszawy 360 km, a także drogą wodną z Elbląga, Fromborka.

Galeria zdjęć

Shared

Komentarze