WYDARZENIA

17
Czerwiec 2015

Ford Kite Cup 2015 – Rewa

FKC_Rewa_2015_DSD6152

W dniach 4 – 6 czerwca w Rewie podczas zawodów Pucharu Polski w kitesurfingu Ford Kite Cup rozegrano po raz pierwszy Mistrzostwa Polski w Foilboardingu. Bezchmurne niebo, słońce oraz wiatr o sile 15 – 20 węzłów nastroiły wszystkich zawodników pozytywną energią. Wspaniała pogoda ściągnęła wielu widzów spragnionych słońca i sportowych emocji.

FKC_Rewa_2015_DSG5493

Zawody w Rewie pokazały, że Foilboarding to klasa, która zyskuje coraz większą popularność wśród kitesurferów, a jednocześnie jest bardzo widowiskowa. Zawodnicy używają specjalnej konstrukcji stateczników, tak zwanych hydroskrzydeł, które wynoszą ich ponad wodę. W ciągu trzech dni zmagań najlepiej w szesnastu wyścigach tej klasy poradził sobie Tomasz Janiak, który 11 razy mijał metę jako pierwszy. Pięciokrotnie triumfował Maks Żakowski czym zapewnił sobie drugie miejsce. Trzecie miejsce zajął Tomasz Glazik, który od zeszłego sezonu mocno podniósł swoje umiejętności w Foliu.

FKC_Rewa_2015_DSD6004

Przy sprzyjającym wietrze, na przemian z seriami wyścigów Foilboardingu, rozgrywane były wyścigi w klasie Formuła Kite. Tutaj najlepiej poradził sobie Maks Żakowski, który  zwyciężył we wszystkich 13-tu rozegranych wyścigach. Jego największym rywalem był Tomek Janiak, który ostatecznie zajął drugie miejsce, a na trzecim uplasował się najlepszy z Młodzików, Piotr Lenckowski. Tuż za wymienioną trójką znalazła się Agnieszka Grzymska, której należą się specjalne gratulacje, gdyż jako jedyna startowała we wszystkich trzech konkurencjach.

FKC_Rewa_2015_DSG5433

O skali trudności wyścigów pierwszego dnia świadczy odczyt z GPS Tomka Janiaka, który przepłynął w sumie 126 km. Równocześnie z wyścigami Racerów toczyły się pojedynki we Freestyle’u, które odbywały się tuż przy brzegu po drugiej stronie rewskiego cypla. Zawodnicy wykonywali swoje triki kilka metrów od brzegu dzięki czemu widzowie mogli z bliska podziwiać pojedynki.

Po raz pierwszy zawodnicy rywalizowali według tzw. Dingle Elimination. Od pierwszej rundy obserwować można było wiele spektakularnych, dynamicznych pojedynków, a najlepsze wrażenie swoimi występami zrobili faworyci: Posito Martinez z Dominikany, Victor Borsuk, Marek Rowiński i Wojtek Issel, którzy w komplecie zameldowali się w półfinałach.

FKC_Rewa_2015_DSD3781

Ostatecznie w boju o pierwsze miejsce wygrał Posito przed Victorem, a trzecie miejsce  wywalczył Wojtek, co było chyba największą niespodzianką dnia. Wśród kobiet, pod nieobecność Karoliny Winkowskiej, najlepiej zaprezentowały się Katarzyna Lange  i Natalia Grabowska, które spotkały się ze sobą w finale tej konkurencji. W kategorii Juniorów tradycyjnie już w finale spotkali się Denis Żurik z Krzysztofem Isselem. Zawodnicy Ci trzykrotnie musieli wychodzić na wodę aby rozstrzygnąć o zwycięstwie.

Ich pojedynki słyną z wysokiego poziomu i dramaturgii i zawsze są ozdobą finałów tej kategorii. W kategorii Masters zwyciężył najbardziej doświadczony Łukasz Ceran wyprzedzając Marka Zacha z Czech i Filipa Nazara.

Zawody w Rewie były wyjątkowe. Dawno nie udało się rozegrać tak dużej ilości wyścigów i pojedynków we Freestyle. Poziom zawodów był bardzo wysoki. Oby kolejne zawody były nie mniej udane.

FKC_Rewa_2015_DSD5044

Wyniki Pucharu Polski Ford Kite Cup 2015:                                       

Konkurencja Freestyle:

Mężczyźni:

1.Posito Martinez

2.Victor Borsuk

3.Wojtek Issel

4.Marek Rowiński jr

5.Krzysztof Issel

5.Denis Żurik

 

Kobiety:

1.Katarzyna Lange

2.Natalia Grabowska

3. Julia Wira 

Masters:

1.Łukasz Ceran

2.Marek Zach

3.Filip Nazar

 

Konkurencja Racing:

Open:

1.Maks Żakowski

2.Tomasz Janiak

3.Piotr Lenckowski

4.Agnieszka Grzymska

 

Młodzicy:

1.Piotr Lenckowski

2.Tomasz Glazik

3.Michał Ruszuk

 

Masters:

1.Tomek Janiak

2.Adam Szymański

3.Adam Ramczyk

 

Mistrzostwa Polski FKC 2015:

Konkurencja Foilboarding:

 Open:

1.Tomek Janiak

2.Maks Żakowski

3.Tomasz Glazik

4.Agnieszka Grzymska

 

Następne zawody z cyklu Pucharu Polski Ford Kite Cup, w konkurencjach Freestyle i Course Racing odbędą się 24 – 26 lipca w Łebie.

Wszystkich chętnych zapraszamy do udziału.

Więcej informacji na naszej stronie.

Zdjęcia: Łukasz Nazdraczew

Galeria zdjęć

Shared

Komentarze