WYDARZENIA

07
Sierpień 2015

Ford Kite Cup 2015 – Łeba

FKC_Leba_2015_DSD4576_DSD5934

Pierwszy dzień zawodów Ford KIte Cup w Łebie upłynął na oczekiwaniu na wiatr o sile umożliwiającej rozegranie zaplanowanych konkurencji.

Cierpliwość została nagrodzona dopiero o 18.30 i przy wietrze o sile 8-12 węzłów udało się rozegrać cztery wyścigi w konkurencji Formuła Kite. W pierwszym z rozegranych wyścigów od startu do mety prowadził brązowy medalista Mistrzostw Świata Błażej Ożóg. Drugi linię mety minął Maks Żakowski, a trzeci po zaciętej walce z Arkiem Kusalewiczem Tomasz Janiak. W kolejnym wyścigu po bardzo dobrym starcie najlepszy okazał się Maks, a tuż za nim linię mety minął Błażej. Na trzecim miejscu tym razem zameldował się Arek przed Tomkiem Janiakiem. Trzeci wyścig to znów zacięta walka między wymienionymi wyżej zawodnikami i ponowne zwycięstwo Błażeja przed Maksem, Tomkiem i Arkiem. W czwartym, ostatnim wyścigu dnia pierwszy linię mety minął Maks, przed Tomkiem i Arkiem.

Drugiego dnia zawodów wiatr wiał przeważnie od brzegu i z tego powodu był bardzo szkwalisty, jednak w połowie dnia okazał się wystarczająco mocny i umożliwił rozegranie kolejnych czterech wyścigów Kite Race. W bardzo wymagających warunkach, wciąż zmiennego co do kierunku wiatru o sile od 8 do 23 węzłów najlepiej poradził sobie Maks Żakowski, który wygrał wszystkie cztery wyścigi. Jako drugi czterokrotnie linię mety mijał Tomasz Janiak, a po dwa trzecie miejsca zaliczyli Piotr Lenckowski i Tomasz Glazik. Miejsca, poza pierwszym, nie były jednak oczywiste, bo walka w każdym wyścigu toczyła się od startu do mety. Tomek Janiak najlepiej taktycznie poradził sobie w trudnych sytuacjach, wynikających podczas wyścigów. Ostatniego dnia wyścigi nie odbyły się z powodu bardzo trudnych warunków panujących na akwenie, co uniemożliwiło ustawienie trasy.

FKC_Leba_2015_DSD4476

Ostatniego dnia nadciągnął bardzo silny wiatr, początkowo od 20 do 30 węzłów, pozwalając na rozegranie konkurencji Freestyle. Od pierwszych pojedynków większość zawodników miała kłopoty ze szkwalistym wiatrem, w połowie dnia osiągającym powyżej 40 węzłów,  mocno zafalowanym akwenem i krótką łamiącą się falą.

W pierwszych dwóch rundach “dingle elimination” wszyscy wyżej notowani w rankingu zawodnicy awansowali do kolejnej rundy. Były to rundy w których zawodnicy mieli świetną okazję aby zaadaptować się to tych ekstremalnie trudnych warunków. Pierwszą niespodziankę w trzeciej rundzie sprawił Ryszard Sikorski, który pokonał zajmującego 3-cie miejsce w rankingu Ford Kite Cup Wojtka Issela. Wojtek miał ogromne problemy z lądowaniem swoich popisowych trików, co bezwzględnie wykorzystał Rysiek. W kolejnej rundzie, czyli ćwierćfinałach obyło się bez niespodzianek i faworyci w komplecie awansowali do półfinałów. Mimo przegranych bardzo dobrze w tych pojedynkach zaprezentowali się Artur Sowa, krzysiek Issel i Dariusz Ziomek.

Pary półfinałowe tworzyli Denis Żurik i Victor Borsuk oraz Marek Rowiński i Posito Martinez. W pierwszym półfinale Denis Żurik wylądował: “NIS”, “back mobe”, “bj3”, “flat3”, ale nie w był w stanie pokonać Victora pewnie lądującego swoje triki: “NIS”, “low mobe”, “313”, “blind judge”. Co ciekawe, Victor w tych trudnych warunkach nie silił się na najtrudniejsze triki, a pewnie wszystko lądował oraz uzupełnił pokaz łatwiejszymi, ale dosyć efektownymi jak: “hand plant” czy “dark slide”. W drugim półfinale na Marka Rowińskiego czekał bardzo trudny przeciwnik Posito Martinez z Dominikany, który zwyciężył w poprzednich zawodach rozegranych w Rewie. Marek ekstremalnie zmobilizowany wykonał bezbłędnie: “mobe”, “s-bend3”, “313”, “s-bend3” i zaprezentował się bardzo dobrze, ale ponownie nie wystarczyło to na pokonanie świetnie dysponowanego Posito, który wykonywał triki z większą mocą. Najlepsze z nich to: “317”, “low mobe”, “front blind mobe”, “s-bend3”.

FKC_Leba_2015_DSD4576_DSD4946

Finałowy pojedynek Victora z Posito odbył się w wietrze powyżej 30 węzłów i ponownie  moc z która Posito wykonywał swoje ewolucje przesądziła o jego zwycięstwie. Do poprzednich trików dorzucił jeszcze “Hinterberg5” i “KGB”

W walce o trzecie miejsce lepszy okazał się Marek Rowiński, który wyraźnie górował nad Denisem mocą wykonywanych trików i nieco lepszą skutecznością ich lądowania.

W kategorii kobiet bezapelacyjnie zwyciężyła Karolina Winkowska, która pokazała w całej krasie swoją technikę i ogromny repertuar trików, które ze swobodą potrafi dopasować do panujących warunków. Właśnie w tak trudnych warunkach widać jej doświadczenie zdobyte startami w Pucharze Świata. Kolejne miejsca wywalczyły Natalia Grabowska, Martyna Konkel, Julia Wira i Martą Wysocką.

Wśród młodzików podobnie jak w poprzednich zawodach spotkali się Krzysztof Issel z Denisem Żurikiem i podobnie jak w Chałupach i Rewie zwyciężył Krzysiek, który mimo konieczności zmiany latawców podczas “heat’u” zdołał poprawnie wylądować: “front to blind”, “back mobe”, “blind judge3”. Trzecie miejsce po bardzo wyrównanym pojedynku z Janem Szlagowskim zajął Wiktor Kun.

W kategorii Masters odbył się niezwykle zacięty pojedynek w którym najlepiej w opinii sędziów popłynął Marek Zach, a tuż za nim uplasowali się Łukasz Ceran i Dariusz Ziomek.

FKC_Leba_2015_DSD4576_DSD5933

Korzystając ze sprzyjającego silnego wiatru udało się jeszcze na zakończenie zawodów rozegrać bardzo widowiskową dodatkową konkurencję ”Big Air Best Trick”, w której podstawowym kryterium oceny była wysokość skoku. Najwyższym skokiem w połączeniu z “kite loop’em” popisał się Rafał Hoc i to on zwyciężył w tej konkurencji.

Kaskaderskim “wyczynem” dnia był jednak niekontrolowany skok Marty Wysockiej, która podczas rozgrzewki przed swoim “heat’em”, przy wydatnej pomocy potężnego szkwału prawie przeskoczyła wieżę sędziowską w pozycji odwróconej. Na szczęście nic jej się nie stało i skończyło się tylko na drobnych stłuczeniach i otarciach.

Już za niespełna trzy tygodnie finałowe zawody Ford Kite Cup 2015 w Jastarni.Oby wiatr dopisał tak jak w Łebie to o emocje i poziom sportowy możemy być spokojni.

- Mirek Stępniewski

 

FKC_Leba_2015_DSC3363

 

Wyniki III etapu Pucharu Polski Ford Kite Cup 2015:

Konkurencja Freestyle:

Mężczyźni

1. Felix Posito Martinez

2. Victor Borsuk

3. Marek Rowiński

4. Denis Żurik

5. Dariusz Ziomek

5. Krzysztof Issel

5. Artur Sowa

5. Ryszard Sikorski

 

Kobiety:

1. Karolina Winkowska

2. Natalia Grabowska

3. Martyna Konkol

4. Julia Wira

 

Młodzicy:

1. Krzysztof Issel

2. Denis Żurik

3. Wiktor Kun

4. Jan Szlagowski

 

Masters:

1. Marek Zach

2. Łukasz Ceran

3. Darek Ziomek

4. Tomek Lebecki

 

Konkurencja Race:

Open:

1.Maks Żakowski

2.Tomasz Janiak

3.Piotr Lenckowski

4.Tomasz Glazik

 

Galeria zdjęć

Shared

Komentarze